За специализацията |
|
- Предлагаме ви публикация на Дневник Online засягаща въпроса за специализацията на лекарите. След като я прочетох се изкушавам да дам кратък собствен коментар по темата. Не е редно да не се заплаща за положен труд. Не е редно обаче и всеки да специализира каквото си иска, без значение дали има необходимост от толкова специалисти. По света специализират най-добрите и това е гаранция за високо качество, а от там и за високи доходи. В САЩ може средният доход на специализант да 53 хил.долара, но вече получил специалност дохода става стотици хиляди. Така че специализацията срещу заплащане извън държавната поръчка не е добро решение за наситеният лекарски пазар. Друг е големият проблем който БЛС и държавата трябва да разгледат - качеството на специализацията и възможността специализиращият да работи, да преглежда, лекува, оперира. Не се ли е сблъсквал всеки от нас по време на специализацията си с неохотата на обучаващият го старши колега да му разреши практическа дейност? Не сме ли губили ценно време в мотаене по университетските коридори, вместо да сме с пациент? Идеята за фонд за заплатите на специализиращите е добра, но трябва точно да се прецизира нужният брой специалисти за страната по дисциплини за всяка година и кандидатите да се явяват на сериозен анонимен изпит. /Лично мнение:Ст.Константинов/ Други мнения на колеги с удоволствие ще бъдат публикувани на сайта - достатъчно е да пишете на var%20addy86154%20=%20%27blskn%27%20+%20%27@%27%20+%20%27blskn%27%20+%20%27.%27%20+%20%27org%27;document.write%28%20%27%3Ca%20%27%20+%20path%20+%20%27%5C%27%27%20+%20prefix%20+%20%27:%27%20+%20addy86154%20+%20%27%5C%27%3E%27%20+%20addy86154%20+%20%27%3C/a%3E%27%20%29;//--%3E%3C/script%3E%3Cnoscript%3E%D0%A2%D0%BE%D0%B7%D0%B8%20email%20%D0%B0%D0%B4%D1%80%D0%B5%D1%81%20%D0%B5%20%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BD%20%D0%BE%D1%82%20%D1%81%D0%BF%D0%B0%D0%BC%20%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5,%20%D1%82%D1%80%D1%8F%D0%B1%D0%B2%D0%B0%20Javascript%20%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B4%D1%80%D1%8A%D0%B6%D0%BA%D0%B0%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%B4%D0%B0%20%D1%8F%20%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5%3C/noscript%3E"> Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Медиците от випуск 2004 молят за помощ МАРИЯ ЧИПИЛЕВА 17:35 ч. 30.05.2005 |
Медиците от випуск 2004 г. на Медицинския университет в София молят председателя на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Андрей Кехайов за помощ. Причината е, че те са принудени да си плащат за това, че ще работят през следващите 5 години. Проблемът идва от начина, по който се провеждат лекарските специализации. Младите лекари са написали официално обръщение, в което молят д-р Кехайов за съдействие, след като не са срещнали разбиране от министерствата на здравеопазването и образованието. Под писмото досега са се подписали сто от абсолвентите.
Специализациите започват, след като лекарите завършат висше образование. Младите медици трябва да продължат обучението си, ако искат да станат хирурзи, анестезеолози, гинеколози, семейни лекари и т.н. В противен случай имат право да работят само във фармацевтични компании или под надзора на друг медик, но не и самостоятелно. Продължителността и формата на обучението зависят от избраната специалност. Обикновено трааят между 2 и 5 години, като лекарите работят наравно с по-старшите си колеги в болниците. През това време обаче медиците не получават заплата и осигуровки, тъй като се водят за ученици. Това го няма никъде по света, средният доход на един специализант в САЩ годишно е 53 хил. долара, каза д-р Боньо Бонев, зам.-председател на столичната колегия на БЛС.
Освен че остават без препитание, младите кадри са длъжни и да си плащат обучението. Причината е, че местата, които са по държавна поръчка, са много ограничени. Освен това, за да кандидатства някой за тях, трябва вече да работи като лекар, а никъде не наемат на работа без специалност, обясни проф. Тодор Чернев от Медицинския университет. Таксите пък варират, тъй като всяка болница има право сама да определя размера им. Така за специалността "Акушерство и гинекология" в "Майчин дом" се плаща по 1000 лв. на година, а в "Шейново" - по 2 хил. лв., каза д-р Бонев. Резултатът от неуредиците са по-ниското качество на бъдещите специалисти и масовото напускане на страната, допълни д-р Методи Маджаров, председател на столичната колегия на БЛС.
За да се реши проблемът, младите медици и столичната колегия на БЛС настояват за законови промени - лекарите да специализират на трудов договор и да се създаде специален фонд за заплатите и осигуровките им.
|
|
Спешният шкаф - повод за наказание |
|
Публикуваме текста на писмо адресирано до председателя на УС на БЛС и НЗОК във връзка с неясноти за съдържанието на спешните шкафове, които са поводи за санкции от страна на Здравната каса. Може да прочетете НАРЕДБА № 25 ЗА ОКАЗВАНЕ НА СПЕШНА МЕДИЦИНСКА ПОМОЩот 4 ноември 1999 г.обн., ДВ, бр. 98 от 12 ноември 1999 г., в сила от 16.11.1999 г.,изм., бр. 69 от 2001 г., в сила от11.08.2001 г, но от това няма да ви стане много ясно - там се говори какви медикаменти са необходими за ЦСМП, а не за кабинети, да не говорим, че някои от тях ги няма в търговската мрежа от години. За какви проверки тогава да говорим?
РЕГИОНАЛНА КОЛЕГИЯ НА БЪЛГАРСКИ ЛЕКАРСКИ СЪЮЗ – КЮСТЕНДИЛ
ул. “Яворов” №10; к-т 415; тел./факс: 078/27662; п.к. 203;
ДО ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА УС НА БЛС
ГР. СОФИЯ
КОПИЕ: НЗОК ГР. СОФИЯ
УВАЖАЕМИ Г-Н ПРЕДСЕДАТЕЛ,
С оглед зачестилите проверки от страна на РЗОК гр. Кюстендил по повод проверка на съдържание на спешен шкаф от ПИМП и СИМП по Наредба № 25/04.11.1999 г., предлагаме БЛС да съгласува с НЗОК актуалния списък на необходимите медикаменти за спешен шкаф от изпълнители на ПИМП и СИМП.
Това предложение е породено от морално остарелия списък ,публикуван в наредбата, тъй като част от тях липсват в търговската мрежа и са отпаднали от производство.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:___________________
/Д-р Н. Стоянов/
|
|
|
Рог на изобилие... |
|
Изборите идват, а здравеопазването е любима тема на политиците, особено когато се обещава. Какво по-хубаво да обещаеш на избирателя, че ще има по-добри грижи за здравето му без да плаща повече? Е, вярно е, че вече виждахме най-обещаващите да правят най-големи поразии, но номерът може и този път да мине. Статията на в.Капитал ще направи опит да ви ориентира в света на предизборните обещания
Всички партии обещават да поставят пациента в центъра на системата и да му предоставят множество медицински услуги. Но не отговарят на въпроса откъде ще дойдат парите за това. БСП обещава в програмата си, че няма да увеличава здравните вноски. Тази позиция със сигурност ще бъде приветствана от бизнеса, за който и сега осигурителната тежест е огромно бреме. В същото време червените обаче подчертават, че няма да бръкнат директно и в джоба на пациентите, тоест алтернативата е да се натовари държавният бюджет. Социалистите обещават всеки пациент да разполага с поне двама лични лекари и свободен достъп до няколко специалисти. Здравната каса със сигурност не може да издържи на подобно увеличение на разходите. Освен това БСП залага намаляване на приходите на НЗОК, като предлага да бъде премахната потребителската такса от 1.50 лв. за преглед. До момента тя възпира част от пациентите хипохондрици да ходят всеки ден на преглед. Всички партии са открили в платформите си панацеята за края на корупцията в здравеопазването - пациентите вече няма да плащат в брой, а ще ходят на лекар с електронни карти. Идеята да не се плаща в брой по принцип е изключително добра, ще помогне да се контролира изразходването на парите за здраве и е един от начините за борба с корупцията. Повечето партии макар и предпазливо предлагат и още една радикална стъпка - стимулирането на доброволните здравни фондове като конкуренция на здравната каса. За разлика от предишните си изявления БСП се отказва от тази стъпка в предизборната си платформа. ОДС предлага нещо като разделение на здравните услуги за бедни и богати - държавата плаща през касата за лечение на бедните, държавните служители, майките и социално слабите, а всички останали си плащат повече и се лекуват по-добре, където ги насочат от доброволния им здравен фонд. Идеята на ОДС е така здравната каса да има конкуренция. В предизборните обещания има блестяща възможност лекарското, стоматологичното и фармацевтичното съсловие да видят собствения си интерес. Всички с изключение на БСП (която мълчи по въпроса) им обещават приватизация на лечебните заведения, и то с тяхно участие. Единствено ДСБ предлага граждански контрол върху касата чрез представители, избрани от общината. Всички начело с НДСВ предлагат да се премахнат талоните за прегледи и ограниченията за посещения при лекари и избор на болница да отпаднат. Нито една партия обаче няма разчет дали обществените фондове могат да платят, ако всички пациенти съвсем свободно се лекуват.
Много пари, малко реформи
НДСВ
- електронно здравно досие и лична електронна здравна карта на пациента
- специализиран държавен фонд за лечението на социално слабите
- развитие на доброволното здравно осигуряване
- обществено-частна собственост върху болниците
- развиване на групови медицински практики за денонощно обслужване
- премахване на лимита на талоните за преглед при лекари специалисти
- отделения за спешна и неотложна болнична помощ към областните и по-големите районни лечебни заведения
- покупка на изцяло нови линейки и осем санитарни хеликоптера за спешна помощ
- постепенно увеличаване на дела от БВП за здраве до 6% през 2009 г.
БСП
- запазване размера на здравната вноска
- гарантиран минимален пакет здравни услуги за всеки осигурен
- право на свободен избор на лечебно заведение
- свободен достъп поне до двама лични лекари и няколко специалисти
- поемане на част от скъпоструващите лекарства и операции чрез фонд за държавна здравна солидарност
- заплащане с лична дебитна карта, като ресурсът се предоставя от осигурителната система
- възстановяване на училищното здравеопазване
ОДС
- въвеждане на втори стълб - допълнително здравно осигуряване с избор между конкуриращи се фондове
- държавата ще поддържа минимален пакет за онези, които не могат да си доплатят на здравен фонд
- финансиране на лечението изцяло през здравната каса и доброволните фондове
- предаване на собствеността на бившите поликлиники на лекарите
- предаване на собствеността върху болниците в ръцете на истински заинтересуваните за тяхното развитие, държавата ще запази възпираща квота
- ваучерна система за транспортиране на пациентите до болничните заведения
- 6-8% от БВП ще бъдат отделяни за здравеопазване след пресичането на корупцията в сектора и установяване на конкурентна среда
ДСБ
- болният сам контролира как се харчат парите за неговото лечение чрез електронни карти
- болниците получават пари в зависимост от това дали пациентите са ги избрали
- приватизация на лечебните заведения с възможност персоналът да ги купи по пазарна оценка
- подобряване достъпа до съвременни лекарства и въвеждане на най-новите съвременни ваксини
- улесняване на достъпа до стоматолог със специално внимание не само върху услугите за деца, но и за възрастни хора
- засилване на контрола над работата на здравната каса и граждански контрол върху районните здравни каси чрез излъчени от общинските съвети представители
- разширяване ролята на доброволните здравни фондове
- употребата на цигари и алкохол да бъде обвързвана с увеличаване на средствата от акцизи за профилактични програми
|
|
|
Съсловна организация за сестрите |
|
София. Медицинските сестри, акушерките и медицинските специалисти ще бъдат обединени в съсловна организация, наречена Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи. Това е записано в приетия от парламента Закон за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и профилните медицински специалисти. Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи ще води регистър на медицинските сестри, акушерките, специалисти в страната. Освен това тя ще приеме Кодекс за професионална етика и правила за добра практика на медицинските сестри и акушерките. За нарушение при изпълнение на професионалните задължения на медицинските сестри, акушерките и специалистите наказанията ще бъдат порицание, глоба в размер от една до пет минимални работни заплати или заличаване от регистъра за срок от три месеца до три години. Парламентът заседава за последен път преди ваканцията на депутатите заради предстоящите парламентарни избори. След поименна проверка преди около час стана ясно, че няколко народни представители спасиха с присъствието си кворума в последния пленарен ден от 39-ия парламент. Информацията е на БНР. (агенция |
|
|