Д-р Стефан Константинов: Здравеопазването в този си вид става опасно за пациента в.Наблюдател бр.155/ 5.12.2007
Докъде ще доведе здравеопазването бюджет 2008 г.? Защо 44-тият извънреден събор на Българския лекарски съюз започна със скандал с няколко колегии, между които и кюстендилската? По тези теми разговаряме с д-р Стефан Константинов, секретар на РК на БЛС. |
- Д-р Константинов, възможно ли е бюджетът, отделен за здравеопазване за 2008 г., да се превърне в поредният препъникамък за самото здравеопазване?
- Той вече се превръща, има огромно разминаване между това, което държавата е готова да даде за здравеопазване и това, което експерти на лекарския съюз и здравната каса съвместно са оценили по отношение на цената на този пакет за здравеопазване. Поради тази причина ние категорично решихме да отхвърлим бюджета на здравната каса. Също така обаче се реши, че сме склонни на някакви компромиси, стига те да компенсират поне инфлацията, която не е малка за тази година. Надяваме се на едно по-малко увеличение, но в рамките на разумното, това държавата може да си го позволи, надявам се политиците да намерят необходимия ресурс.
- Къде точно са лошите моменти в този бюджет?
- Аз съм лекар и не мога да коментирам бюджета, това е работа на финансистите. Просто съм на мнение, че бюджетът, който се отпуска за тази дейност, която се очаква от нас да бъде извършена, е недостатъчен. А когато е така, тази дейност ще се извършва некачествено. Върху това трябва да се помисли сериозно.
- Мина един твърде драматичен извънреден събор на лекарския съюз, какво се случи на него?
- Ние сме поставени в деликатна ситуация – от една страна държавата ни притиска страшно много, като ни вменява задължения, които ние трябва да извършваме с все по-намаляващи средства. От друга страна – няма да крия, че в лекарския съюз има сериозно разногласие, недоволство и разни брожения от ръководството... в част от колегите, а в друга част от тях – сляпа вяра и безрезервна преданост към това ръководство. Това, което се случи в началото на събора бе, че не бяха дадени делегатски карти на няколко колегии, за които се твърди, че имат финансови задължения към лекарския съюз. Колегията от Кюстендил попадна в този списък не защото има финансови задължения към централата, а поради факта, че ние сме едни от системните и последователни опоненти на сегашното ръководство. Вероятно поради тази причина са ни изключили. Искам да подчертая, че ние нямаме никакви задължения към ръководството.
- Уместно ли беше на този събор да има точка за промяна в устава на лекарския съюз, знаем, че мандатът на д-р Кехайов /председател на БЛС-б.р./ изтича.
- От наша гледна точка не беше уместно, от гледна точка на д-р Кехайов е напълно уместно на три събора да се загубят стотици хиляди лева на организацията, за да се занимаваме с това мандата на централни ръководни органи да продължава по-дълго или изобщо да няма ограничения в броя на мандатите. Искам да отворя една скоба тук и да кажа, че ако това беше идея само на д-р Кехайов, нещата много лесно щяха да бъдат решени. Оказа се, че една немалка част от председателите на районни колегии, чийто мандат изтича сега, жадуват за продължаване на тяхната дейност. А ние видяхме до какво състояние е доведен лекарският съюз и смятаме, че промяна в кадрите, които управляват, е крайно наложителна. Това може да стане с редовните изборни събори и с редовен избор на делегати за тези събори. Няма да се учудя, ако в близките няколко месеца станем свидетели на още един извънреден събор, на който под някаква форма да се опита да се ревизира и този текст, в който категорично и ясно е казано, че българските лекари са за демокрацията, за мандатността, за това хората да бъдат избирани и сменяни.
- Направени ли бяха все пак някакви промени в този устав, касаещи конкретно мандатността на председателя?
- Гласувахме текстовете да останат такива, каквито са, т.е. никой не може да заеме повече от два последователни мандата ръководна длъжност и ръководните длъжности, мандатът, не може да бъде по-дълъг от три години. Като цяло промените в устава са значителни, някои от тях са много добри. Държа да кажа, че колегите от Кюстендил, Дупница и Бобов дол, въобще колегията ни положи максимални усилия, за да се предпази лекарският съюз от бъдещо усложняване на нещата. Имаше, например, предложения да бъдат съставени комисии, които да изпитват лекарите по добра медицинска практика - неща, които на този етап смятам, че са ненужни и ще представляват още едно административно бреме.
- Това, което се случва сега, при преговорите за подписването на Национален рамков договор /НРД/ 2008 г. много прилича на историите, които видяхме миналата година, как ще се развият нещата според Вас?
-Ние в момента сме в спор с държавата, която иска с по-малко пари да работим повече и по-качествено. Държавата налага такива условия и дори ние да кажем, че няма да подпишем този договор, в крайна сметка „НРД” 2008 г. ще има. Трябваше да мислим какво може да направи организацията оттук нататък. Войната с призиви, резолюции и обръщения е безрезултатна. Лекарският съюз трябва да бъде такава организация, че да може да се опре – от една страна на своите членове и да получи разбиране от тях, от друга страна – да може да се опре на обществото и обществото да разбере какъв е истинският проблем. Защото здравеопазването в този си вид става опасно за пациента. За съжаление сегашното ръководство на лекарския съюз по никакъв начин не изпълнява тези две простички задачи. В крайна сметка се получава така, че лекарите са апатични към собствената си организация. Те не биха откликнали на едни призиви за протести. Мисля, че едни протести на лекарското съсловие биха били далеч по-впечатляващи, отколкото каквото и да било. От друга страна самото общество не е наясно по отношение на функциите и дейността на БЛС. А за това вина отново има ръководството на организацията.
- Ще искате ли оставката на д-р Кехайов или ще изчакате кротко изтичането на мандата му?
- Ние не искаме оставката на д-р Кехайов, защото е безсмислено няколко месеца преди редовния събор и изтичането на мандата му да създаваме излишно напрежение. Имаше момент, когато вариантът с оставката се обсъждаше, но д-р Кехайов така или иначе има сериозни поддръжници и това нямаше как да стане. Но просто ние ще бъдем нащрек за един извънреден събор, който отново би могъл да ни поднесе идеи за удължаване на мандатността.
- Самият д-р Кехайов заяви, че ще настоява за 8% от БВП за здравеопазване – нещо, което е почти невъзможно да се случи, в този ред на мисли – това някакъв ход за придобиване на активи ли е, или той наистина си вярва?
- На мен винаги ми е било странно, когато лекари говорят за 8% от БВП, за милиарди и т.н., пак ще кажа, че това е работа на финансистите. Трябва да се има предвид, че не сме в равнопоставени условия както богатите държави, но поне управляващите могат да разберат, че ако инфлацията е 10%, трябва да има адекватен отговор по отношение на заплащането. По отношение на процента – да, ние можем да дадем някои предложения, но това не трябва да бъде нашата голяма битка. Нещата трябва да се решават на ниво лекар-пациент, бюджетът не е работа на БЛС и всички искания до момента са били крайно неприемливи. Има за решаване и други проблеми, но все отнякъде трябва да се тръгне.
Интервю на Петя Петрова