РАЙОННА КОЛЕГИЯ НА БЛС - КЮСТЕНДИЛ

Aрхив за 07-12 2006

архиви за 07 2006

Подписан анекс Печат
Един анекс – две съобщения. Цените на пътеките уж не се променят, но касата ще ги заплаща по-малко. Министър Гайдарски раздвоен между лекар и министър, заместника му - не.
Image

Съобщение на БЛС: Болниците ще работят по цени, обнародвани в Държавен вестник. Анексът не предвижда намаляване на цените на клиничните пътеки за болнична помощ. (blsbg.com)

Съобщение на НЗОК: Два са основните моменти, които се въвеждат: бе съставен проект на лекарствен списък на НЗОК и се увеличава списъкът на практиките в неблагоприятни условия - за общопрактикуращите лекари с една практика, а за стоматолозите – с четири практики (nhif.bg)

Раздвоението на министър Гайдарски: “Като лекар съм на страната на Българския лекарски съюз, защото ще бъдат ощетени болниците, но като министър съм на страната на здравната каса, защото, ако парите не стигнат до края на годината, Министерството на здравеопазването не може да даде повече на НЗОК. Няма откъде да дойдат парите” (bTV)

Заместник министър Райнов категоричен: Председателят на УС на НЗОК д-р Емил Райнов обаче е категоричен, че касата ще плаща по цени, определени с решение на УС от 30 юни. Ако обаче на края на година останат средства в бюджета, НЗОК ще доплати на болниците разликата до старите цени, обеща председателят на УС на касата. (zdrave.net)

Лекарски стачки Печат

    Хирурзи, анестезиолози и акушер – гинеколози започнаха безсрочна стачка в около 600 частни клиники във Франция. Протестите им са срещу непрекъснато повишаващите се цени на осигуровките за професионален риск от една страна и липсата на актуализация на тарифите, по които им заплаща здравното осигуряване. Според данни на CNAM (здравната каса) обаче доходите на частните клиники през тази година са се увеличили с 11,7%

    В същото време лекарите в Германия решиха да продължат стачката си, след като преговорите с властите се провалиха. Около 70 000 медицински служители в 700 клиники, от различни райони на страната, стачкуват вече трета седмица с искания за повишаване на заплатите с 17% и по добри условия на труд. Всеки ден в протестите участват между 10 и 15 хил. лекари.

    В България като страна с утвърдена демокрация на лекарите е забранено да стачкуват. Опитите за законови промени на този абсурд за сега не срещат радушен прием в Народното събрание.  

Декларация от МБАЛ "Н.Василиев" Печат
Уважаеми колеги, представяме ви подписка на работещите в МБАЛ "Н.Василиев" Кюстендил. Приканваме всички колеги да се присъединят към нея, а  колегите от другите болници в страната да последват примера. Лечебните заведения са договорни партньори на НЗОК, а не подчинени структури. Като такива те не могат да приемат отношение на здравната каса като на работодател, защото единствените наши работодатели са пациентите.

До НС на БЛС

                                                                  Копие: До РК на БЛС

Декларация

  на работещите в МБАЛ "Н.Василиев" Кюстендил

След обсъждане Решението на  Националния съвет на БЛС от 13.07.2006 г., колективът на МБАЛ “ Д-р Н. Василиев” гр. Кюстендил подкрепи изразените становища в него, с ясно съзнание за  задълбочаващата се  тенденция за извършване на едностранни и противоречащи на законите на страната действия на УС на НЗОК, а именно:

1. Още в началото на действие на НРД 2006 едностранно и в нарушение на чл. 55 на Закона за здравното осигуряване УС на НЗОК изключи от КП № 131 дейността дисцизия на секундерни мембрани и преустанови плащанията по тях. 

2.                  В нарушение чл. 55 на ЗЗО  УС на НЗОК едностранно издаде  “Методика за контрол” и на това основание започна откази за плащане при технически грешки в отчетните първични медицински документи, предавани към РЗОК

3.                  В нарушение чл. 55 на ЗЗО  УС на НЗОК едностранно на 30.06.2006 г. взе решение за намаляване цените на 57 клинични пътеки, намаляване цените на част от дейностите изпълнявани в клинични пътеки извън горепосочените 57, както и изключване на високоспециализирани медицински дейности като основни диагностични процедури, с който могат да се отчетат клинични пътеки. Последното решение засяга голям обем от извършваната дейност в лечебните заведения за болнична помощ и така  ограничава финансирането им. По този начин рязко се ограничава и достъпа на ЗОЛ до медицинска помощ по следния механизъм:

Прочети пълния текст...
Законопроект за лекарствата Печат

Законът за лекарствените продукти ще скъси пътя на всяко ново лекарство до потребителя

Мария Чернева Сряда 19 Юли 2006 БНТ

Лекарствата би трябвало чувствително да поевтинеят, ако бъде приет Законът за лекарствените продукти на правителството. Той залага много механизми за намаляване на цените на лекарствата. Те вероятно ще се изравнят с тези в Европейския съюз, които в повечето случаи са по-ниски. Министерството на здравеопазването ще регистрира най-ниските, пределни цени на лекарствата, които ще се доказват при сравнителен анализ с други 9 страни от ЕС. Това ще обезсмисли и всички тромави търгове, които крият много корупционни рискове. Касата ще плаща най-ниската цена за дадено лекарство, пациентите сами ще решават дали да доплащат за по-скъпи аналози.

По-бързо и лесно ще дават и разрешение на всеки, който иска да внася по-евтини лекарства. Търговци на едро ще могат да бъдат и самите производители. Така от пазара ще отпаднат много посредници. Новият закон ще скъси и пътя на всяко ново лекарство. Досега минаваха две-три години преди то да стигне до българския пазар. "А този нов закон разписва една нова процедура, в която в рамките на 6 месеца ще може да мине всички тези перипетии, за да стигне до пациента", каза д-р Емил Райнов, зам. министър на здравеопазването.

Всеки ще може да отваря аптеки, а не както досега само магистър-фармацевти. Единственият ефект от тази забрана беше, че отвори търговия с дипломи. Все пак остава изискването аптеката да се управлява от магистър-фармацевт.
Законът въвежда строги правила и за рекламата. Всички с хранителни добавки, които претендират, че лекуват, ще трябва да го доказват пред Агенцията по лекарствата. "Примери за продукти, които не са лекарства, а се напъват да са такива, любимите ми създания са байкалски шлемник, който миналата година лекуваше хипертония, тази година лекува онкологични заболявания... Рекламата на шлемник балкалски е незаконна, защото той е добавка към храненето, а претендира че лекува", каза д-р Емил Христов, изп. директор на ИАЛ.

Незаконно ще бъде и използването на рекламни плакати в лекарските кабинети. Нарушителите ги грози глоба до 12 000 лева.

Членове и анекси Печат
Image

По света лятото е сезонът, в който хората мислят за почивка, слънце и море. В българското здравеопазване това е сезонът на анекса към НРД, в който стана традиция да се намаля цената на нещо. През 2005 година НЗОК искаше да намали с 20% заплащането на клиничните пътеки, защото имало „източване”. Това не се случи, защото БЛС обжалва пред съда едностранното решение на касата и спечели делото. Тогава обаче действаше НРД 2005. Каква е ситуацията днес? В мотивацията си за едностранното решение НЗОК се позовава на чл. 203 от НРД 2006. БЛС пък се позовава на чл.55 от ЗЗО. Възможността касата да променя едностранно цената на клиничните пътеки се прокрадна в  скандално подписаният последен рамков договор. Това обаче в никакъв случай не освобождава тази институция от диалог с договорните и партньори. Такъв диалог не се състоя - решенията бяха едностранни. За доказателство - в съобщението на официалният сайт на НЗОК от 08.06  не се казва, че ще се отправи предложение към БЛС за дискусия и промени.  Там направо се говори за предприемане на действия.

С последните едностранни изменения на НРД  от страна на касата достъпът до болниците се затруднява, а лечението ще се заплаща по-малко. За да не се чувства „пренебрегната” извънболничната помощ - и там  има намаление на регулативните стандарти. При така утвърждаващата се практика не ни остава нищо друго освен да призовем пациентите по примера на един бивш премиер: „За Бога братя, разболявайте се през първото полугодие"

Решение на НС на БЛС

 архиви за 08 2006

Предложения за събора Печат
Image Официално задача на 42 събор на БЛС е да направи промени в Кодекса на професионалната етика и в точки от устава засягащи комисиите по етика. В писмо от 19.07.2006 позоваващо се на решенията на Националния съвет проведен няколко дни по-рано се говори, че е необходимо „провеждане на извънреден събор на БЛС, във връзка със зачестили жалби от пациенти и засилената обществена дискусия относно ефективността на работата на комисиите по професионална етика”. Предлагаме ви кратък анализ на трудностите пред Комисиите по професионална етика, препоръки как да се подобри дейността им, предложения за промени в устава, както и предложения за допълнения и промени в Кодекса на професионалната етика.
Прочети пълния текст...
Здравната каса - мащеха за болните Печат
Ванина Стоянова в. Новинар 30.08.2006

  Информацията, че Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) има нов директор, не развълнува особено аудиторията. Едва ли има друга институция, в която от 1999 г. (когато е създадена НЗОК) досега да са се изредили толкова директори - временни и постоянни. Девет души за 7 години са били начело на здравноосигурителната институция. Илко Семерджиев, Бойко Пенков, Никола Василев, Генчо Начев, Надежда Генева (мир на праха й!), Глинка Комитов, Димитър Петров и Иван Букарев...
    Сега в дългия списък се нарежда и Румяна Тодорова. Простата аритметика показва, че средният престой на шефовете на институцията е 9,3 месеца. Рекордьор май се оказва д-р Букарев, който издържа на поста повече от две години.
    Една от основните задачи на здравната каса е да управлява парите от здравните вноски, да осигурява и гарантира свободен и равнопоставен достъп на здравноосигурените, както и да заплаща на лекарите, болниците и аптеките за всички медицински услуги и лекарства. В същото време НЗОК е институцията, чиято стабилност - не само финансова - е определяща за стабилността на цялото здравеопазване. НЗОК обаче няма нито финансова, нито кадрова стабилност. Още от първите години на създаването си касичката на здравната каса все оставаше празна в средата и в най-добрия случай към края на годината. Най-фрапиращият случай беше през 2003 г., когато за безплатни или частично платени лекарства в бюджета бяха предвидени 162,7 млн. лв., а в крайна сметка бяха похарчени 239 млн. лв.!!! И това се повтаря всяка година. Тази няма да е по-различна, защото се очаква болниците да продънят бюджета с около 30 млн. лв.
    Въпросът е, че от клатенията в НЗОК са потърпевши най-вече пациентите, които имат право на всевъзможни здравни услуги, а всъщност не получават почти нищо заради лимитите на направленията и недостатъчните пари за т.нар. клинични пътеки в болниците. Лично аз се осигурявам от първия ден, в който започна събирането на здравните вноски - 1 юли 1999 г., и нямам месец без осигуровка за здраве. Въпреки това посещавам личния си лекар само когато наистина, ама наистина съм много болна. Не съм си правила нито изследване, а на зъболекар ходя на частно. Причината е не защото искам на всяка цена да си плащам, а защото нямам три излишна часа, за да чакам пред кабинета, а докато чакам, от течението в коридора да се разболея още повече. И милата ми лекарка, разбира се, няма вина за това. Но аз се интересувам кой е директор, защото си знам правата и искам да знам защо не мога да се възползвам от правата си на здравноосигурена. Готова съм да плащам по-голяма вноска от сегашната, но да знам, че когато реша да си направя профилактичен АГ-преглед или изследване, необходимо за уточняване на евентуална диагноза, няма да тичам и да плащам на частно. Когато обаче това не се случва, се интересувам кой е директор на касата, политически ли е изборът и чии лобита защитава.
    А тъжната истина е, че здравната каса от обществена се превърна все повече в държавна институция с повече или по-малко политически назначения. Не коментирам професионалните качества на шефовете й, но е факт, че още от самото начало един от критериите за избор на директора на НЗОК е неговата политическа пристрастност спрямо управляващата в дадения момент партия. Шефското кресло в касата е доста ветровито място и това е една от причините за честите смени в институцията. Другата е, че голяма част от депутатите и партийните функционери без капка свян използват познанството си с директора за лични интереси. Нормален човек няма да издържи на този натиск и естествено ще напусне. Не са редки случаите, в които човекът просто не става заради тотална некомпетентност. Лошото е, че единствено международните институции остават неуморни в критиките към финансовата и кадровата стабилност на институцията. Пациентите вече се умориха да стачкуват пред сградата на НЗОК, защото полза от висенето им на улицата в студ и пек не дава резултат. Остава да видим дали новият, девети директор на здравната каса - д-р Румяна Тодорова, за която се говори, че е принципен човек, ще има смелостта да се опълчи на статуквото, или НЗОК ще продължи да се държи като мащеха за пациентите.

Либийците пак искат смърт Печат
Прокурорът по СПИН-делото отново поиска смъртни присъди
Следващото заседание е на 5 септември
www.vsekiden.com

ImageЛибийските прокурори на СПИН-делото в Триполи поискаха потвърждаване на смъртните присъди на петте български медицински сестри и палестинския лекар, предаде кореспондентът на БТА. "Фактите бяха установени и след признанията на обвиняемите и свидетелските показания, призовавам за най-тежката присъда, която е смъртната", заяви единият от прокурорите по делото в присъствието на обвиняемите. В първото си решение от май 2004 г. съдът в Бенгази осъди шестимата медици на смърт. Процесът срещу българските медицински сестри и палестинския лекар, обвинени в умишленото заразяване със СПИН на над 400 либийски деца беше подновен днес в Триполи, под председателството на съдията Махмуд ал Хуейса. Адвокатът на подсъдимите българки Осман Бизанти заяви, че е призовал за свидетел министъра на здравеопазването на Либия, оглавявал министерството в края на 90-те години. Той обаче днес не се яви в съдебната зала, но Бизанти каза пред съда, че според информация, с която разполага, бившият министър е бил разпитван в края на този месец в кабинета на главния прокурор на Либия. Ако това е така, съдът може да приеме дадените от него показания в Главна прокуратура, обясни съдията. В съдебната зала днес не се явиха и двамата свидетели на обвинението.
Очакванията бяха 14-годишното либийско момиче Сухиела, която през 1998 г. е заразена с вируса на СПИН, да разпознае медицинската сестра Снежана Димитрова. При показанията си на предишната фаза от делото в Бенгази болното момиче е посочило Снежана Димитрова и е твърдяло, че я е видяло в болницата на 30 септември 1998 г. На тази дата обаче графиците недвусмислено показват, че българската медицинска сестра не е била на смяна, а е имала почивен ден. Преди заседанието Димитрова заяви, че е невинна и че в края на 1998 г. е мерила само температурата на болните деца. "Аз себе си не мога да позная от преди седем години, как те ме познават, не знам", възкликна Снежана Димитрова и допълни, че в момента за нея кошмар и реалност са едно и също. Повече от час продължиха пледоариите на обвинението. Двамата прокурори заявиха, че чужденец е вербувал българските медици и им е дал 10 банки със заразена кръв. Те припомниха, че сестрите са направили самопризнания за престъпното си деяние и цитираха решение на върховния касационен съд, според което едно самопризнание е абсолютно достатъчно, за да бъдат осъдени всички български медици, ако то е валидно. Следващото заседание по СПИН-делото е насрочено за 5 септември. Подновеният процес започна на 11 май, като заседания се провеждат на всеки 15 дни. До момента съдът е изслушал трима свидетели на обвинението, но нито едни от десетте свидетели, призовани от защитата. Надявам се да влизаме в заключителната фаза на делото в Либия, каза външният министър Ивайло Калфин преди да стане ясно, че обвинението е поискало да се потвърдят смъртните присъди на медиците. Координаторът на защитата на българките Траян Марковски и бившият адвокат на медиците Владимир Шейтанов смятат, че искането на прокуратурата за смъртни присъди на нашите сънародници не е неочаквано. Настоящият момент е тест за правосъдната система на Либия, коментира Марковски. Според Шейтанов обвинението няма да смекчи тона. Той обясни, че се правят опити на фона на екстремизма на прокуратурата да блесне политическият разум в Либия. Той коментира, че целите на либийската държава са политически и нямат нищо общо с конкретното дело. Арабистът доц. Владимир Чуков коментира пред агенция "Фокус", че роднините на заразените либийски деца няма да се откажат от искането си за смъртни присъди за медиците ни. Според него на процеса не му се вижда краят, защото либийската държава трябва да намери сила, за да накара тези хора да се откажат от своята позиция. Проблемът в Либия е вече вътрешнополитически и социален, смята Чуков. Той обясни, че либийските власти много трудно ще се справят с групата, оформила се около асоциацията на близките на болните деца Идрис Лага, тъй като те очевидно имат финансови и медийни позиции. Чуков съобщи, че преди няколко дена е била написана песен за починалите деца, в която медиците се описват като палачи и хора, които отнемат невинен живот.
Арабистът каза, че в либийския опозиционен сайт "Ахбар Либия" е избухнал спор между сестрата на палестинския лекар Ашраф ал-Хаджудж - Дарин Хаджудж, която е юрист и Идрис Лага. Той е бил обвинен от участници във форума, че не се отчита за парите, които му дава либийската държава за поредните погребения, както и че си е разкрил банкова сметка, което той обаче отрича. В сайта съща така са изказани редица мнения срещу медиците, които съдържат безпрецедентни нападки, съдържащи неистова омраза срещу българките, обясни доц. Чуков. Кристияна Вълчева била наречена "палачът на века". Дарин Хаджудж е контактувала с брат си в затвора, а на него му беше предложено да сътрудничи на следствието срещу освобождаване, заяви Чуков. Той каза още, че хората от групата около Идрис Лага са се превърнали в медийни герои в Либия.

Свиква се 42 събор Печат
Image

От 26 до 29 септември ще се проведе 42-я национален събор на Български лекарски съюз (БЛС). Това съобщи по време на пресконференция председателят на съюза д-р Андрей Кехайов, предаде репортер на Агенция “Фокус”. Това научихме и ние на 25.08.2006 – един месец преди събора.  Според  устава на организацията - Чл.7./1/ Датата, мястото на провеждане и дневния ред на Събора се определят от Управителния съвет като се съобщават писмено на районните лекарски колегии не по-късно от два месеца преди откриването му. Писмено съобщение до РК Кюстендил с датата и дневния ред до сега не е получено и дори да бъде изпратино утре то определената дата се явява нарушение на устава. До сега в колегията сме получили: Решение на НС от 12-13 юли, което е относно незаконното решение на касата. В него не се говори на лекарски събор. В следващото писмо от 19.07 вече се говори за събор, чието свикване е решено на Националния съвет от 12-13 юли и се искат предложения. Тъй като отново няма определена дата на 15.08 отправихме запитване до УС за повече информация по въпроса – до сега без писмен отговор.

Днес благодарение на медиите знаем датата. Дневният ред все още е неизвестен. Прави впечатление продължителността на събора, която е определена на три дни. Официалният повод са промени в Кодекса на професионалната етика – един като цяло много добър документ. Разбира се всяко нещо може да се усъвършенства, но дали три дни дискусии по тази тема ще са необходими или ръководството ще предложи и други въпроси скоро ще разберем. В следващата седмица ще публикуваме нашите идеи за промяна в работата на етичните комисии.

Касата с нов директор Печат
Кабинетът си избра шеф на здравната каса. Според опозицията последните две правителства уреждат роднините си с постове  Екип на "Новинар"

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) осъмна вчера с нов, девети поред директор. За първи път новият шеф на институцията е жена - Румяна Тодорова, за която се очакваше да стане титуляр много преди окончателните резултати да бъдат обявени във вторник вечер. Тодорова е сестра на депутата от БСП Илияна Йотова и до официалното й избиране беше и.д. шеф на касата. Още двама кандидати се състезаваха с Тодорова - бившият шеф на дирекция "Бюджет" Християн Танушев и бившият шеф на касата от времето на НДСВ Димитър Петров. Кандидатите трябваше да представят писмени разработки на тема "Предизвикателства пред НЗОК на сегашния етап от развитие на здравната реформа и нейната роля за тяхното решаване". В комисията за избора на директор на НЗОК участваха трима представители на изпълнителната власт -директорът на Агенцията по приходите Мария Мургина, Яна Пальова от Министерството на финансите и съветникът на правителството Калин Славов. Другите членове в журито са Николай Николов от Съюза на предприемачите "Възраждане" и Евгений Желев - кмет на Стара Загора. По време на събеседването с кандидатите обаче Мургина даваше съвместна пресконференция с финансовия министър Пламен Орешарски.
    Не оспорвам качествата на Тодорова, но конкурсът трябваше да е максимално публичен и да се знае всеки кандидат какви идеи има за развитие на касата, коментира пред "Новинар" Димитър Петров. Според него в момента държавата има явно надмощие във всички управителни органи за разлика от работодателите и самоосигуряващите се, които всъщност плащат голямата част от здравните вноски. Според Иван Колчаков от СДС последните две правителства са успели да уредят свои роднини на много държавни постове. Единственият минус на Румяна Тодорова е, че е сестра на Илияна Йотова, коментира шефът на здравната комисия в парламента доц. Борислав Китов от БНС. Стойчо Кацаров от ДСБ заяви, че избирането на Румяна Тодорова не е изненада за никого. Тодорова е от кликата на Румен Овчаров, но засега прави впечатление на принципен човек, който много още има да учи, коментираха вчера в здравните среди.

 архиви за 09 2006

Светли хоризонти Печат

ImageПрез 2007г. България ще бъде приета за член на Европейския съюз. Това е събитие, което повечето наши сънародници свързват с представите за по-добър живот. Лекарите също. Колко ще е по-добър живота само може да си представим, след като в пресата се появиха информации за проекта на НРД 2007 предложен от НЗОК. Според него в новоприетата страна член прегледа при специалист ще се промени от сегашните 6 евро на 4 (четири)! Естествено помислено е и за ОПЛ и за болничната помощ – парите там също намаляват, но всичко ще бъде компенсирано с нови формуляри и книжа. Европа, чакай ни, ние идем!

Здравната каса намалява цени на клинични пътеки

Лекарите ще сключват до два договора за работа Автор: Лили ВОЙНОВА www.dnevnik.bg 

Два варианта за плащане на клиничните пътеки предлага здравната каса в проекта за национален рамков договор (НРД) за 2007 г. При първия са намалени с 200 до 400 лв. цените за болнично лечение на захарен диабет, вирусен хепатит, чернодробни болести, бъбречно-каменна болест, интервенционално лечение на сърдечно-съдови заболявания и др. За сметка на това са включени нови пътеки, които касата не покрива в момента.
При втория вариант е прието, че не може да се плаща за пътеките по-малко, отколкото през 2006 г. В проектодокумента е заложено групиране на диагнози и процедури, които са близки по тежест на заболяването и изискват сходни ресурси. Затова от касата предлагат преструктуриране на сега действащите клинични пътеки и изработване на нови.
Предвижда се също най-много два пъти годишно да се правят промени в цените на клиничните пътеки, но не по-рано от 31 март 2007 г.
Прочети пълния текст...
Правила за добра медицинска практика Печат
Уважаеми колеги, представяме на вашето внимание ПРАВИЛА ЗА ДОБРА МЕДИЦИНСКА ПРАКТИКА НА ЛЕКАРИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ – проект който ще бъде обсъден на 42 Извънреден събор на БЛС Със задоволство отбелязваме, че в предлагания днес текст са взети под внимание забележките, които направи нашата колегия преди година. В резултат спорните текстове са отстранени, някъде са променени според  предложенията ни, а като цяло обема е свит.

ВЪВЕДЕНИЕ

ДОБРА МЕДИЦИНСКА ПРАКТИКА

ПОДДЪРЖАНЕ НА ДОБРА МЕДИЦИНСКА ПРАКТИКА

ПРЕПОДАВАНЕ, ОБУЧЕНИЕ, ПРЕЦЕНЯВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ

ВЗАИМООТНОШЕНИЯ С ПАЦИЕНТИТЕ

ПРОФЕСИОНАЛНИ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ

ПОЧТЕНОСТ

ЗДРАВЕТО НА ЛЕКАРЯ

ВЪВЕДЕНИЕ

 

Тези правила са валидни за всички лекари в Република България

 

Този документ е изработен в съответствие със Закона за здравето (ЗЗ), Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ) и Закона за съсловните организации на лекарите и стоматолозите (ЗСОЛС) и е съобразен с утвърдения световен и европейски опит и с националната специфика. Той съответства на етичните принципи от Хелзинкската декларация и други международно признати документи за автономност, полезност, безвредност и справедливост.

Философията на този документ се определя от петте основни елемента на Добрата медицинска практика:

  • професионален интегритет/компетентност;
  • комуникативни умения;
  • етично поведение;
  • достойно отношение към пациентите;
  • умения за работа в екип.

Многообразието на практиките и лекарите прави невъзможно създаването на универсални Правила за добра медицинска практика, които да бъдат приложими в пълна степен за всеки лекар. Ето защо лекарят трябва да е готов във всеки един момент да обясни и обоснове действията и решенията си, когато възникнат въпроси или съмнения относно практикуването им.

Този документ е изработен с мисъл за българските лекари и целта му е да даде насока и укаже конструкцията за създаване на Правила за добра медицинска практика за всички лекари. По тази причина, не може да бъде напълно изчерпателен и не навлиза в детайли. Представена е само основната рамка и моделът. Заложените в него принципи водят до позитивен подход и очертават дължимото поведение при упражняване на лекарската професия.

Тези правила подлежат на обсъждане и периодична актуализация и тяхното приложение е обект на контрол и оценка от страна на Българския лекарски съюз.         Съобразяването с тези Правила е необходимо, за да се осигури очакваното качество на медицинската помощ и удовлетвореност у пациентите.

ДОБРА МЕДИЦИНСКА ПРАКТИКА:

1. Основни правила за добра медицинска практика:

  • Практикувай с Добронамереност и Почтеност;
  • Актуализирай Професионалните си знания и Клинични умения;
  • Поддържай годна Документация за Пациента;
  • Поддържай добро ниво на Общуване с Пациентите и техните Роднини;
  • Поддържай и отстоявай Конфиденциалността в отношенията Лекар-Пациент;
  • Допускай Възможността за “второ мнение” и отнасяне към друг специалист;
  • Поддържай добри Взаимоотношения с Колегите;
  • Съзнавай Цената на грижите за Здравето;
  • Избягвай Себеизтъкването и Злоупотребата със заеманата позиция;
  • Партнирай в Промоцията на здравето.

2. Съобразно тези правила от добрия лекарсе очаква да:

  • поставя грижата за пациентите на първо място;
  • се отнася с пациентите учтиво и внимателно;
  • зачита достойнството им и пази тайната на пациентите;
  • изслушва и уважава позицията на пациентите;
  • информира пациентите по разбираем за тях начин;
  • зачита правото на пациентите да участват във вземането на решения относно тяхното лечение;
  • развива и обновява професионалните си знания и умения;
  • е запознат с границите на професионалната си компетентност;
  • бъде почтен и внушаващ доверие;
  • не разгласява поверителната информация;
  • не допуска личните му възгледи да влияят на лечението;
  •  действа своевременно, за да предпази пациентите от рискове, породени от неспазване на правилата за добра медицинска практика;
  • не се възползва от професионалната си позиция в отношенията си с пациентите;
  • сътрудничи с колегите си в интерес на пациентите.

3. Правилата за добра медицинска практика разкриват дължимото поведение на лекаря при зачитане правата и достойнството на гражданите. Те трябва да предоставят възможно най-добрите медицински услуги независимо от пол, възраст, раса, религия, сексуална ориентация, начина на живот, социално състояние, здравословно състояние и инвалидност на пациента.

4. Добрата медицинска практика трябва да включва:

  • Адекватна преценка на състоянието на пациента въз основа на историята на заболяването, симптомите и, при необходимост, съответстващ медицински преглед;
  • Провеждане и планиране на изследвания и лечение, когато е необходимо;
  • Насочване на пациента към друг лекар, ако се налага

5. В практиката си лекарят трябва да:

  • Преценява и не излиза извън рамките на собствената си професионална компетентност и при необходимост да търси второ мнение;
  • Компетентно диагностицира, провежда или насочва за лечение;
  • Води ясна, коректна, четлива, актуална медицинска документация за пациента;
  • Информира подробно колегите, с които провежда съвместно лечение на пациента;
  • Полага необходимите грижи за облекчаване на болката и дискомфорта без значение дали заболяването е лечимо или не;
  • Предписва лекарства или друго лечение, включително и пренаписва дадена прескрипция, само ако разполага с необходимата информация за здравното състояние на пациента и неговите медицински потребности.
  • Трябва да препоръчва на пациентите изследвания и лечение, които са най-подходящите за тях;
  • Да съобщава по съответния ред, /ако има такъв/ за възникнали нежелани лекарствени реакции;
  • Да съхранява документацията на пациента на хартиен или електронен носител.

6. Лекарят, ако има основателна причина да мисли, че способността му да лекува пациентите безопасно е сериозно компрометирана (поради недостатъчно оборудване или други причини), трябва да отстрани проблема при възможност. Ако не може да се справи сам, трябва да се обърне към съсловната организация, договорния/те партньори или друга институция. Най-добре е лекарят да изложи случая в писмен вид.

7. Провежданите или организирани от лекаря изследвания или лечение, трябва да се основават на неговата клинична преценка за нуждите на пациента и очакваната ефективност на лечението.

8.Преценката на лекаря не трябва да се влияе от личните му разбирания за начина на живот, расата, пола, възрастта, културата, вярата, сексуалната ориентация, работоспособността, социалния или икономически статус на пациента.

9.Не трябва да се отказва или забавя лечение, поради убеждението, че пациентът сам е допринесъл за състоянието, в което се намира.

10. Не трябва да се отказва лечение поради страх за собствената личност, а да се вземат необходимите предохранителни мерки.

11. При спешност, независимо от мястото, лекарят трябва да окаже помощ на всеки, нуждаещ се от такава, съобразно възможностите си в момента.

ПОДДЪРЖАНЕ НА ДОБРА МЕДИЦИНСКА ПРАКТИКА

12. През целия си професионален живот лекарят трябва да поддържа и обновява своите знания и умения, чрез продължаващо медицинско обучение и другите форми на квалификация.

Лекарите трябва да участват в мониториране, поддържане и повишаване качеството на медицинските дейности.

Това изисква спазване на националните, регионалните и конкретните за лечебното заведение Ръководства за добра медицинска практика.

В Ръководствата трябва да бъдат посочени правилата при осъществяване на:

  • медицински одит;
  • одит на качеството;
  • обсъждане и решаване на случаи на мал-практис;
  • оценка на риска;
  • проучване мнението на пациентите;
  • проучване мнението на персонала;
  • консенсусни документи по специалности;
  • критичен анализ и съответствието им с Общите правила за добра медицинска практика при отчитане на регионалните и конкретните за лечебното заведение особености.

В Ръководствата трябва да бъдат посочени правилата за добра медицинска практика, като индикатори за качество на предоставените медицински услуги, при сключване на договори с НЗОК и други договорни партньори.

Лекарите трябва да участват в периодични оценки на медицинските дейности, свързани с целите и задачите на заведенията, в които работят и да използват ефективно резултатите от тези оценки за коригиране на несъответствията.

13 .Част от дейностите на лекаря са тясно свързани с определени закони или институции. За това е необходимо да се познават добре съответните нормативни документи.

ПРЕПОДАВАНЕ И ОБУЧЕНИЕ, ПРЕЦЕНЯВАНЕ И ОЦЕНЯВАНЕ

14. Лекарите имат задължение и отговорност да подкрепят, разпространяват медицинските знания, да ръководят обучението на студентите по медицина, специализиращите лекари и другите членове на мултидисциплинарния екип. Лекарите трябва да развиват уменията си да обучават онези, които работят с и за тях. Те трябва да им делегират такива дейности, за извършването на които са сигурни, че обучаващите се притежават необходимата компетентност.

15. Ако лекарят е поел отговорността да преподава, той трябва да развие умения, манталитет и маниер на работа, съответстващи на компетентността на преподавател, както и да се увери, че студентите и обучаващите се лекари са правилно насочвани.

16. Оценяването на различните дейности на всеки лекар се осъществява по обективни и ясно определени критерии. Преценката определя нуждите от повишаване квалификацията на лекарите и областите на техните специфични дейности. Неправилното определяне на компетенциите на лекаря може да доведе до риск за пациентите.

Лекарите могат при упълномощаване да оценяват и да дават преценка за работата на свои колеги като удостоверят, че имат нужните за тази дейност компетенции (знания и умения). Те трябва да докажат, когато е необходимо, че в оценката и преценките си се ръководят от общоприети и утвърдени методи.

При даване на препоръки за колеги лекарите трябва да бъдат честни и обективни и да са в състояние да докажат твърденията си. Препоръката трябва да включва цялата налична информация относно компетентността, дейността и поведението на колегата.

ВЗАИМООТНОШЕНИЯ С ПАЦИЕНТИТЕ

17. Лекарят трябва да се отнася към информацията за пациентите като към поверителна такава. Предоставянето й на трета страна се осъществява след писмено съгласие на пациента или негов роднина или наставник, ако същият не е в състояние да прецени.

В случаите, когато тази поверителна информация се изисква по съдебен или друг законов път, това би могло да стане без писменото съгласие на пациента, но е за предпочитане същият да бъде уведомен.

При използване на информация за пациента с цел научно изследване, публикация, представяне на конференции трябва да се заличат всички данни, които биха могли да разкрият самоличността на пациента.

При обсъждането на клинични случаи между колеги, назоваването по име на пациентите също трябва да бъде избягвано.

Добре е да не се забравя, че има разлика между информацията, интересна за широката публика /новината/ и тази полезна за публичното здраве. И в двата случая е уместно да се прецени до каква степен да бъде предоставена, като отново се избегнат всички, разкриващи самоличността на пациента данни.

18. Лекарят трябва да зачита правото на пациентите да бъдат активно включвани при взимане на решение относно диагностиката и лечението им.

Където това е възможно да се осъществи, то носи сигурност и задоволство у лекаря, който е информирал пациента си за предлаганите изследвания и лечения, същият е разбрал и преценил ползата или риска и е дал своето съгласие.

19. Добрите отношения между Лекар и Пациент се основават на доверието. За да установи и съхрани това доверие, лекарят трябва да:

  • бъде учтив, деликатен и честен;
  • зачита правото на тайна и достойнството на пациента;
  • зачита правото на пациентите да откажат участие в процеса на преподаване или научно проучване и да се увери, че този отказ не повлиява негативно на отношенията му с пациента;
  • зачита правото на пациента на “второ мнение”;
  • бъде лесно достъпен за пациентите и колегите си в съответствие с реда в здравното или лечебно заведение;

20. Лекарят не трябва да допуска личните му чувства да подронят доверието на пациентите в него. В частност, лекарят не трябва да се възползва от професионалната си позиция, за да установи или преследва неподходяща емоционална връзка с пациент или някой негов близък. 

21. Добрата комуникация между Лекари и Пациенти е от изключителна важност за постигане на ефикасни грижи и установяване на отношения на доверие. Тя включва:

  • изслушване на пациентите и зачитане на гледната им точка и убеждения;
  • предоставяне на изискваната от пациентите или необходима им информация за тяхното състояние, лечение и прогноза, по разбираем за пациентите начин. Това се отнася и за всяко лекарство, което лекарят предписва, дали е подходящо, дозата, по- сериозните странични ефекти;
  • споделяне на информация с партньорите на пациентите, техните близки роднини или грижещите се за тях, в случаите когато я потърсят. Това, разбира се, се осъществява след като първо е получено съгласието на пациента. Ако Пациентът не е в състояние да даде такова съгласие, лекарят може да даде информация на тези, които се интересуват, като спести онази част от нея за предоставянето на която има основание да вярва, че пациентът би се възпротивил, ако беше в състояние.

22. Ако пациент, когото лекарят лекува, бъде увреден, поради нещастна случайност или друга причина, лекарят трябва незабавно, ако е възможно, да коригира случилото се, да обясни подробно и бързо на пациента какво се е случило и очакваните краткосрочни и дългосрочни последствия.

Когато прецени за уместно, лекарят може да предложи извинение.

Ако пациентът е възрастен с прояви на умствен дефицит, обяснение се дава на партньора, на човека, който се грижи за пациента, близък роднина или приятел, ангажиран с отглеждането му, ако лекарят прецени, че пациентът не би се възпротивил.

При децата, обясненията трябва да се дават на носителите на родителските права и на детето по подходящ начин.

23. В случай на смърт на пациент, който лекува, лекарят трябва да обясни причините и обстоятелствата, свързани със смъртта, на упоменатите в т. 22 лица.

24. Макар и рядко, възникват ситуации, при които пациентът проявява насилие срещу лекуващия лекар или негов колега или се държи непочтено и неприемливо, при което доверието между Лекар и Пациент се нарушава. В тези случаи лекарят изпитва необходимост да преустанови взаимоотношенията. При тези условия, лекарят трябва да е убеден, че решението му е почтено и не влиза в противоречие с т.7. Той трябва да е готов да обясни решението си, ако се наложи. Лекарят не бива да прекъсва отношенията си с пациента до поемане на грижата за пациента от друг лекар.

25. Лекарят трябва да информира пациента, устно или писмено, защо е взел решение да преустанови професионалните отношения помежду им, както и да предаде здравното досие на пациента, който да го предостави на новия си лекар.

ПРОФЕСИОНАЛНИ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ

26. Работа в екип: Мултидисциплинарните и мултипрофесионални екипи са необходими при предоставянето на оптимални медицински услуги на пациентите. Екипът изисква компетентно ръководство и зачитане на уменията и дейността на всички членове от екипа.

Лекарите трябва да осъществяват ефективна комуникация в и извън екипа. Съответната информация за лечението и състоянието на пациента може да бъде достъпна за другите членове на екипа при спазване правилата за конфиденциалност. Добрата комуникация с всички професионалисти, участващи в осъществяването на грижи за пациента е изключително важна.

Лекарите, които ръководят екипите, трябва да са сигурни, че всички членове разбират своята роля и отговорност, включително за опазване на професионалната тайна. Членовете на екипа трябва да знаят кой е определен и носи отговорност за всеки един аспект от грижите за пациента. Лекарите могат да възлагат задачи на колеги с по-малък професионален стаж или на друг медицински персонал, ако те са подходящо обучени и ръководени. Лекарите трябва да са сигурни, че медицинската помощ за техните пациенти ще се осъществява от подходящи колеги по време на тяхното отсъствие.

27. Лекарят трябва да защитава пациентите от вреди, причинени от действията или здравословното състояние на друг лекар или медицински специалист, включително заради злоупотреба с алкохол или медикаменти. Безопасността на пациентите винаги е безусловен приоритет. Когато лекарят има такива съмнения/опасения относно здравето, поведението и професионалното представяне на колега, незабавно трябва да проучи проблема и да вземе мерки да предпази пациентите.

28. Лекарят трябва да сподели съмненията/опасенията/ си с:

1. колега с повече опит;

2. ръководител на лечебното/здравното заведение;

3. съсловната организация;

4. държавните органи.

29. Подалите оплакване по повод грижите и лечението пациенти, имат право да получат бърз, открит, конструктивен и честен отговор, който включва обяснение за случилото се, а когато е уместно и извинение. Оплакването не трябва да бъде повод за ограничаване на помощта и грижата, която лекарят осигурява на този пациент.

30. При провеждане на разследване лекарят трябва да окаже нужното съдействие за изясняване на случая. Само в случаи, когато показанията на лекаря могат да доведат до криминално разследване срещу самия него, той има право да запази мълчание.

ПОЧТЕНОСТ

31. Лекарят трябва да бъде почтен и точен при работа с медицинската документация, включително при описание на здравните услуги, които предоставя на пациентите.

32. За провеждането на всички клинични изпитания е задължително да има разрешение от Специализираните етични комисии. Грижата за сигурността и безопасността на пациентите, участващи в клиничните изпитания, е от първостепенно значение. Задължително условие е наличието на информирано съгласие на пациентите за участие в клиничните изпитания. Пациентът трябва да удостовери писмено своето доброволно съгласие за участие в клиничното изпитание.

33. Лекарите трябва да информират пациентите за наличието на лични и/или финансови интереси във всяка структура, към която ги насочват за изследване и лечение.

34. Лекарите са длъжни да действат винаги в най-добрия интерес на пациента и не бива да търсят или приемат облаги, които накърняват достойнството на лекаря.

35. В своята практика лекарите трябва да предоставят възможно най-доброто качество на медицински услуги, независимо от това дали работят в частния или обществения сектор на здравеопазването.

ЗДРАВЕТО НА ЛЕКАРЯ

36. Лекарите не трябва да допускат тяхното здравословно състояние да поставя пациентите и/или колегите им в риск, като изхождат от Правилата за добра медицинска практика.san

Касата предлага НРД 2007 Печат

На проведеното на 18.09.2006 г. заседание УС на НЗОК прие проект на Национален рамков договор 2007. Предложенията на НЗОК бяха изпратени на 20 юли на Управителните съвети на Българския лекарски съюз и на Съюза на стоматолозите в България.

Проектът е изготвен от експерти на НЗОК, като са взети предвид измененията в нормативната база, предложенията на РЗОК и практиката от прилагането на НРД 2006. Новите моменти в проекта на НРД 2007 са:

 

1.Общи условия

Всеки лекар от извънболничната и болничната медицинска помощ, както и лекарите по дентална медицина, могат да работят с НЗОК в изпълнение на не повече от два договора;

Въвеждане на задължително електронно отчитане към НЗОК на изпълнителите на медицинска помощ;

Дава се възможност на контролните органи на НЗОК да изискват и проверяват счетоводните документи на изпълнителите на извънболнична, болнична и стоматологична помощ.

 

2. Извънболнична медицинска помощ

Промяна в съотношението на заплащане капитация /дейност, като се постави акцент върху заплащането за дейност и се въведат по-високи изисквания за провеждане на профилактика и диспансерно наблюдение на записаните пациенти;

Включване на нови заболявания, за които здравноосигурените лица над 18-годишна възраст попадат в “рисковите групи” за наблюдение;

В случаите, когато пациентът се нуждае от болнично лечение, общопрактикуващият лекар или лекарят специалист не следва да назначава и извършва за периода на хоспитализация изследвания и прегледи, необходими за заболяването, за което пациентът е приет в болница, както и за придружаващите заболявания по време на стационарното лечение.

 

3. Болнична медицинска помощ

Въвеждане на изискването лекарите, работещи по клинични пътеки, да имат сключен договор с лечебното заведение за не по-малко от 4 часа дневно;

Групиране на диагнози и процедури, които изискват сходни ресурси и са с еднаква степен на сложност на заболяването и прецизното им разпределяне в клинични пътеки;

Структурните звена и дейността, която извършват лечебните заведения, трябва да съответстват на утвърдените медицински стандарти в страната, а при липса на такива - на минималните стандарти, посочени в Наредба № 18 за акредитация на лечебните заведения;

Прецизирани и структурирани са задължителните звена, както и изискванията за медицинска апаратура и оборудване, с които трябва да разполагат лечебните заведения за болнична помощ. Регламентират се и изрични медицинска критерии за дехоспитализация и довършване на лечебния процес и проследяване;

Оптимизира се и механизмът за промяна на цените на клиничните пътеки. Корекцията на цените се извършва не повече от два пъти годишно, но не по-рано от 31 март на календарната година.

******

►►►От тук може да изтеглите Проект на НЗОК за НРД 2007. Текстът е предоставен от НСОПЛБ

 архиви за 10 2006

Етично Печат
Председателят на Районна комисия по професионална етика - Русе ще бъде заличен от лекарския регистър за 3 месеца 31 октомври 2006 | 15:25 | Агенция "Фокус"

София. Централната комисия по професионална етика на Български лекарски съюз (БЛС) се самосезира по случая с председателя на районната комисия в Русе д-р Антон Въжаров, който е нарушил Кодекса за професионална етика. Решението на централната комисия е д-р Въжаров да бъде заличен от регистъра на районната лекарска колегия за срок от 3 месеца. Това съобщи главният секретар на БЛС Пламен Демиров по време на пресконференция, предаде репортер на Агенция “Фокус”.
Централната етична комисия се самосезира заради медийни изяви на д-р Въжаров, в които отправя обвинения към Управителния съвет на БЛС за корумпираност при взимането на решения. Решението на комисията може да бъде обжалвано пред съдебните власти.
Заместник-председателят на Лекарския съюз д-р Цветан Райчинов заяви, че БЛС никога няма да се противопостави на изнасяне на факти, когато те са верни, отговарят на истината и има доказателства за тях. “Цензура и прикриване на истина при нас няма”, каза още д-р Райчинов.
От началото на мандата на действащата в момента Централна комисия по професионална етика 10 лекари са били заличени от регистрите на районните лекарски колегии.
Цветомира ГЕОРГИЕВА

Ето  нарушенията на д-р Въжаров във вида в които ни ги изпратиха от РЦЗ Русе:

Прочети пълния текст...
Пазители на бюджета Печат

Крайно време е определението за лекар в българските тълковни речници да бъде актуализирано. До сега срещу думата лекар стои текст от типа на: специалист с висше образование по медицина, който лекува болни.Image Това обаче е остаряло и не отговаря изцяло на задачите, които изпълняваме. Не защото се използва термина висше образование, а не магистър, а защото задачата да лекуваме болни отива все повече на заден план в нашата работа. За да бъде точно определението за лекар, то трябва да продължава така:...провежда социалната политика на държавата и се грижи за нейния бюджет. Ако някой недоумява и се съмнява в това, че лекарите все повече се натоварват в работата си точно с тези задачи ще направим кратко пояснение.

Както е известно в България здравеопазването почива върху принципа на солидарността. Теоретично това е високохуманен начин на разпределение на средствата, при който всеки внася някакви суми, които се ползват от имащите нужда в момента.

Прочети пълния текст...
Становище на НС на БЛС Печат

Становище на Националния съвет на БЛС

относно: Проект на Национална здравноосигурителна каса за Национален рамков договор 2007

І. По общи условия и ред.

1. Предлага се всеки лекар да има право на не повече от два договора, както и лекарите да не са членове на ТЕЛК/НЕЛК – дискусия.

2. Въвеждане на задължителен електронен формат, определен от НЗОК – подлежи на дискусия, може да се приеме при определени условия и срокове.

3. Иска се право на контролните органи на НЗОК да проверяват счетоводни и други документи – абсолютно неприемливо.

4. При сключване на договор отново се изискват всички документи, а не само декларация за промяна в обстоятелствата – неприемливо. Противоречи на постигнатата през 2003 г. между УС на БЛС и УС на НЗОК договореност за създаване на досиета на ИМП, с цел да се облекчи режима на сключване на договори, да  не се изискват ежегодно всички документи. Иска се някои документи да се представят на електронен носител – следва да се прецизира точно за кои наистина е необходимо.

ІІ. Извънболнична помощ.

1. Изисква се при сключване на договор за 24 часово разположение същият да се предостави в РЗОК, в противен случай се поема от Спешна помощ и порталите на болниците, а от капитацията се удържат по 0.15 лв. на лице месечно. Принципно може да се приеме, но сумата е голяма /предвид сегашните договори/. Ако се приеме, че се удържат от всички ОПЛ, сумата е около 13 млн. лв., което е издръжката на около 250 дежурни в страната /горе-долу колкото екипите на СМП/. Сегашната практика на договори с центровете е около 0.12 лв. на лице месечно за нощните дежурства и почивни дни. Такъв текст вероятно ще вдигне и тяхната цена. В същото време не се изключва отговорността на изпълнителя пред РЗОК? Не е ясно и кой ще поеме задължението да уведоми пациентите кого да търсят, което би създало значителни затруднения.

Прочети пълния текст...
Проектът за НРД - отхвърлен Печат

Националният съвет на Българския Лекарски Съюз отхвърли проекта на НЗОК за рамков договор

На състоялото се днес заседание на Националния съвет на БЛС беше прието Становище относно Проект на Националната здравноосигурителна каса за Национален рамков договор – 2007, с което категорично се отхвърля предложеният вариант от НЗОК като неприемлив за пациентите и лекарите в България.
След като беше представена Резолюцията на 42-рия извънреден събор на БЛС, се взе решение (в срок до 25.10.2006 г.) в изработването на НРД 2007 да се включат управителният съвет на съюза и председателите на районните колегии в страната.
Националният съвет реши да препоръча на управителните съвети на БЛС и на НЗОК да започнат незабавно преговори по НРД. Във връзка с това УС на БЛС се обръща към УС на НЗОК с предложение в срок до 25 октомври 2006 г. да се проведе съвместно заседание по НРД 2007, на което да бъдат разгледани концепциите за договора на двете страни.
На тази среща да бъде поканен и министърът на здравеопазването проф. Радослав Гайдарски, за да предостави информация за изпълнението на ангажиментите си по Закона за здравното осигуряване, касаещи рамковото договаряне.
Във връзка с преговорите (в срок до 25.10.2006 г.) председателите на районните колегии да направят писмени предложения за своето участие в работните групи.
Националният съвет взе решение към ръководството на съюза да има съветници по приоритетните направления:
- Направление "Национален рамков договор" - съветник д-р Димитър Петров;
- Направление "Правила за добра медицинска практика и Непрекъснато обучение" - съветник проф. Олег Хинков.
Националният съвет одобри предложението на Централната етична комисия, на заседание на комисията да бъдат изслушани д-р Антон Въжаров и д-р Емил Райнов, заради медийните им изяви, уронващи престижа на съсловието.
20 октомври 2006
ПРЕСЦЕНТЪР
БЛС
София

* * *

Отхвърленото предложение за НРД 2007 може да изтеглите от тук

Предложения за НРД 2007 може да изпращате на Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.  
Дискусия за здравеопазването Печат

Интересна дискусия се проведе на 16 октомври в МБАЛ „Н. Василиев” Кюстендил. Разискваха се актуални проблеми на здравеопазването. Гости бяха д-р Райнов – зам. министър на здравеопазването и председател на УС на НЗОК, доц. Кумчев – зам. председател на Комисията по здравеопазване към Народното събрание, народните представители Мая Манолова и Иво Атанасов.Image Поканени бяха всички лекари от града, представители на РЗОК, директори на лечебни заведения, журналисти.

Изложение направиха доц. Кумчев и д-р Райнов, като определиха проблемите стоящи пред здравната система – ограничените средства за здравеопазване (според доц. Кумчев дължащи се на ограничения от страна на МВФ по отношение на разходите), прекалено големият брой болници, неясната собственост на болниците, земята, върху която са построени – явяващи се пречки за приватизацията, липсата на финансиране от страна на общините на дружествата, в които участват, проблемите на големите клиники, неадекватното следдипломно обучение, несъвършенството на модела на клинични пътеки, различения начин на заплащане на ОПЛ и останалите лекари. Според доц. Кумчев с влизането на информационната система на касата на личните лекари ще се заплаща за свършена работа, а броят на пациенти трябва да се ограничи на 1500 – 1600 човека.

Прочети пълния текст...

 архиви за 11 2006

СИМП 2000-2007 Печат

Рамковите договори започват от 2000 година. При приемането на всеки се отчита някакво увеличение на средствата за заплащане на лекарите. Числата обикновено са в милиони и почти нищо не говорят на крайните изпълнители. Сравнявайки всички НРД до сега с изненада установяваме, че цената на направлението за консултация със специалист (бл.№3) днес е по-ниска от това което е струвало преди 6 години. Изчисляването на цената е направено като са сумирани цената на първичния преглед и цената на заплащаните вторични. За 2007 е използвано предложението на НЗОК за еднаква цена на прегледите от 9,50лв.

Image

Самите вторични прегледи от 2 преди 6 години днес са ограничени до 0,5. Т.е., ако през 2000г. пациентът е можел с едно направление да посети специалист 3 пъти, днес възможните посещения са 1,5.

Image

Изводите, който се налагат:

-специалистът работи по-малко за почти същите пари, без да има никакво увеличение на доходите му.

-абсолютното намаление на заплащането се компенсира с относително увеличение на цената на един преглед.

-днес при равен брой дадени направления от ОПЛ пациентите са 2 пъти по-ограничени в броят на прегледите при специалист спрямо 2000г.  

От тук може да изтеглите предложението на БЛС за обеми и цени през 2007г.

Задължителното членство Печат

ImageОт материал в „24 часа” научаваме, че депутатът от БСП - водеща партия в тройната коалиция Михаил Миков готви промяната в Закона за съсловните организации на лекарите и стоматолозите, с която записването в БЛС ще стане доброволно. Допълва се също, че БЛС има «огромни правомощия и почти никакви отговорности» и също, че се предвижда бъдеща държавна комисия която да санкционира лекарите, на мястото на придобилата медийна слава институция етична комисия към БЛС. Поднасяме ви тази информация за размисъл и коментар, като не си правим илюзия, че е вероятно мнозина ще и се зарадват и написаното по-долу като коментар няма да бъде никак в помощ на БЛС. Подминаването и обаче би означавало страх от диалог. А подобно предложение най-малкото изисква коментар.

На пръв поглед от него лъха на демократичност във всяка буква. Наистина не може да се отрече, че между думите «задължително» и «доброволно» последната е демократичната. Демократични ли обаче са

Прочети пълния текст...
График на преговори Печат

Уважаеми колеги, публикуваме предоставеният ни на 18.11.2006г. график на преговорите по НРД 2007 на експертните групи по специалности, раздел "Болнична помощ". Повече информация за часът, мястото, експертите които ще представляват НЗОК на тях,  как може лично да се включите в преговорите ще научите в офисите на вашите районни колегии

ДАТА СПЕЦИАЛНОСТ
20.11.2006г. (понеделник)
  • ХЕМАТОЛОГИЯ

  • ОРТОПЕДИЯ

21.11.2006г. (вторник)
  • ФИЗИОТЕРАПИЯ

  • ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИЯ

  • КАРДИОЛОГИЯ

  • НЕФРОЛОГИЯ

22.11.2006г. (сряда)
  • ПУЛМОЛОГИЯ

  • КЛИНИЧНА АЛЕРГОЛОГИЯ

  • ПРОФЕСИОНАЛНИ БОЛЕСТИ

  • УНГ

  • ДЕРМАТОЛОГИЯ

  • ИНТЕНЗИВНИ ГРИЖИ

  • ИНФЕКЦИОЗНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ И ПАРАЗИТОЛОГИЯ

23.11.2006г. (четвъртък)
  • ОФТАЛМОЛОГИЯ

  • ЕНДОКРИНОЛОГИЯ

  • НЕВРОЛОГИЯ

  • ОБЩА ХИРУРГИЯ

24.11.2006г. (петък)
  • ГРЪДНА ХИРУРГИЯ

  • ЕНДОКРИННА ХИРУРГИЯ

  • АГ

27.11.2006г. (понеделник)
  • СЪДОВА ХИРУРГИЯ

  • НЕВРОХИРУРГИЯ

  • КАРДИОХИРУРГИЯ

  • ХИМИОТЕРАПИЯ И ЛЪЧЕЛЕЧЕНИЕ

28.11.2006г. (вторник)
  • НЕОНАТОЛОГИЯ

  • ИЗГАРЯНИЯ И ПЛАСТИЧНА ХИРУРГИЯ

  • ЛИЦЕВО - ЧЕЛЮСТНА ХИРУРГИЯ

  • РЕВМАТОЛОГИ

29.11.2006г. (сряда)
  • ТОКСИКОЛОГИЯ

  • ПАЛИАТИВНИ ГРИЖИ

  • УРОЛОГИЯ

Сагата НРД 2007 Печат

ImageИзлезе втори епизод от сагата „Преговори за НРД 2007”. За пропусналите първата серия ще припомним, че през нея договарящите се страни взаимно се канеха и отказваха поканите, до като най-накрая се събраха и написаха съвместна декларация, че парите за здравеопазване са малко. След което едната страна прие проект за бюджета си на базата на малкото пари, а другата имаше по-интересни занимания свързани с предавания по телевизията. Едната страна хитро беше написала проект за НРД 2007, който също така хитро беше пълен с абсурдни и неприемливи идеи. Другата страна не толкова хитро отново не беше направила свой вариант на договора, въпреки че листата от дърветата почти бяха паднали. Дали се сети, че има членска маса или за да направи епизода по-динамичен, по-малко хитрата страна реши да потърси мнението на членовете си. Дадоха се мнения, но всички се съмняваха, че има смисъл, защото времето бе толкова кратко, а проблемите толкова много.

В новопоявилия се втори епизод хитрата страна прави изненадващо предложение - да отпадне следното обстоятелство: при сключване на договор с НЗОК членството в БЛС да е задължително условие. Мотивировката е хитра: договорните партньори да декларират единствено промени в обстоятелствата и да се изискват нови документи само при изтичане на давността на предишните. Което значи – да не се издава безплатният документ от БЛС за членство, защото там давност не се споменава, както например е в платеният документ за актуално състояние на фирма.

Прочети пълния текст...

 архиви за 12 2006

Решения на НС от 27-28 декември Печат

Решения на Националния съвет на БЛС проведен на 27 и 28 декември

ДО ПРЕДСЕДАТЕЛИТЕ НА
РК НА БЛС
УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,


На проведеното на 27 и 28 декември заседание на Националния съвет на БЛС бяха взети следните решения:1. Председателите на районни колегии да информират членовете на УС и делегатите по места за хода на преговорите по НРД 2007 и за причините, довели до неподписването му.2. Председателите на районни колегии да препоръчат на колегите да не подписват нови договори, или анекси с НЗОК за 2007 г. до провеждането на заседание на Националния съвет в периода между 10 и 15 януари.3. Лекарите да информират по подходящ начин своите пациенти за причините, поради които няма да могат да получават своевременно и с високо качество медицинска помощ, а именно: недостатъчен бюджет за здравеопазване, администриране на системата, едностранна регулация чрез намаляване на цените на услугите от НЗОК и др.4. Членовете на УС на БЛС ще проведат срещи по районни колегии с лекарите и местната общественост за обмен на актуална информация за последствията от неподписването на НРД и едностранните действия на НЗОК.5. Председателят на УС на БЛС е информирал и отправил покана за посещение на председателя и ръководството на Федерацията на европейските лекари на държавна служба (
FEMS) през месец февруари, която е приета. На тази среща ще бъдат обсъдени възникналите проблеми в здравеопазването в Република България.6. Ръководството на БЛС ще продължи да изпълнява решенията от Резолюцията на 42-ия извънреден събор.

Насилие над лекар Печат

ДЕКЛАРАЦИЯ 

от персонала на МБАЛ „Свети Иван Рилски” ЕООД гр. Дупница

С чувство на тревога и възмущение се обръщаме към гражданите на Община Дупница във връзка с акта на брутално насилие над лекар изпълняващ служебните си задължения.

        В Детско отделение на МБАЛ „Свети Иван Рилски” се лекуват 50 деца, нуждаещи се от постоянни грижи и внимание.  На 25.12.2006г.- деня на най- светлия и човеколюбив християнски празник, изнервен баща довел по собствено желание за преглед децата си, нагрубява и малтретира не само лекар, но и беззащитна жена, защото не са  прегледани веднага. Разбираме тревогата на родителите за състоянието на болните им деца и желанието им да бъдат прегледани на момента от добър специалист, но искаме да знаят, че не само педиатрите, а и всички дежурни лекари носят отговорност на първо място за настанените за лечение в отделенията, после за насочените за приемане и едва тогава за пациенти дошли за преглед по собствено желание.

    Насилието и агресията, насочени за постигане на цели, се пренасят за съжаление и в лечебните заведения. Надяваме се, че правоохранителните органи ще вземат необходимите мерки по конкретния случай, а гражданите на Общината ги призоваваме към разбиране и търпение, предвид изключителната натовареност на персонала през есенно- зимния период.

■    ■    ■

Пострадалата колежка, която е уважаван педиатър е със счупена ръка. Изблика на насилие не е поради отказ от лечение, а поради факта, че е трябвало да се чака. При това въпросният родител сам е решил, че точно в празничния ден точно въпросната лекарка (която е била заета с пациентите от отделението) трябва да извърши прегледа.

Здравната карта Печат

    Image2006 беше богата на проекти. През пролетта се появи Проект за Национална здравна стратегия. Подложен на широка дискусия той бързо събра доста критики. Девет месеца по-късно здравната стратегия е все още със статут на проект и никой не знае дали критиките са били приети или не. За това пък се появи нов документ – този път проект за актуализирана Национална Здравна карта (НЗК). Този път не се пое риска да се обяви, че идеите в него се предлагат за обсъждане. „Визията за промяна” – беше представена на журналисти и за разлика от абстрактността на стратегията в здравната карта има основна идея, която се побира в едно изречение:

Националната здравна карта става задължителна и определя максималния брой лечебни заведения, с които Националната здравноосигурителна каса ежегодно сключва договор

Няма да се спираме на мотивите за създаването на този документ. Обяснения от типа на „. да се повиши ефективността на здравната система..” се приемат от самосебе си – в крайна сметка - нали това е задача  на Здравното министерство. Ще направим само анализ на предлаганото и ефектът който вероятно ще има.

Основният подход при създаването на НЗК е сравняване на средни Европейски показатели с такива у нас. Там, където са еднакви се приема, че всичко е наред. Ако числата на някой параметър у нас са по-големи – изводът е, че трябва да се намалят. Ако са по-малки – да се увеличат. Залага се на добре изпитания аргумент, че щом в Европа е така, значи и тук трябва да е така. Използването на

Прочети пълния текст...
Зимата на БЛС Печат

ImageВъпреки горещите дебати по въпросите на здравеопазването, хипотермията на БЛС се задълбочава. Причината е в многото натрупани през годината негативи. Още в началото станахме свидетели на „подменен” НРД. Обяснението дадено от подписалите го представители, че текстът е сменен в последния момент за никого не беше убедително, особено имайки предвид, че не ставаше въпрос за хора прохождащи в бизнеса и административните дела. Като изключим традиционните протести от ръководството на БЛС не последваха други действия. В последствие тезата за подмяната започна да се видоизменя в теза за компромиса, който БЛС направил в името на влизането ни в Европейския съюз.

Пролетта дойде и страстите около новия рамков договор утихнаха. БЛС организирана дискусия върху появилия се проект за Здравна стратегия и министър Гайдарски трябваше да чуе доста критики. В международен план се разнесе новината, че лекарския съюз е станал член на Асоциацията на европейските болнични лекари.

През лятото НЗОК едностранно намали цените на част от клиничните пътеки. Отново последваха протести от БЛС, но за разлика от предишната година случая не стигна до съда, защото под документа даващ право на касата за такова действие стояха подписите на ръководителите на съюза. Направиха се опити протестите срещу понижаването на цените да се прехвърлят върху директорите на лечебните заведения, което естествено не доведе до нищо.

В края на сезона на отпуските

Прочети пълния текст...
Седмицата 11-17 декември Печат
ImageБезспорно най-важното събитие през седмицата бяха дебатите и гласуването на Закона за бюджета на НЗОК през 2007г. Протекли по доста скандален начин в Народното събрание те бяха съпътствани от предупредителен протест организиран от Столичната лекарска колегия. В протеста, който беше подкрепен с половин уста от ръководството на БЛС, се включиха няколко районни колегии. Много други изпратиха декларации на солидарност. Самият бюджет се отличава не толкова с недостатъчните средства за качествено здравеопазване - това не е особена новина, колкото с поредната антиреформаторска крачка на държавата в здравеопазването. Казано просто държавата се ангажира да прогнозира броя и вида на необходимите здравни услуги, които ще ползват българските граждани, да определя едностранно цената, на които ще ги заплаща и ако сметките се окажат неверни – просто да не ги заплаща. Така според управляващите, без да се увеличат много средствата пациентите ще получат по-добро обслужване. Краткият коментар: блян по плановата социалистическа икономика. По-разширен може да прочетете в
Прочети пълния текст...